2Debno ciagnik4 kwietnia 2020 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp. o godzinie 11:05 wpłynęła niecodzienna informacja o zdarzeniu na przeprawie promowej w miejscowości Dębno. Ciągnik rolniczy z ładunkiem drewna podczas manewru wycofywania z promu, którego powodem była zbyt duża masa całkowita, zerwał liny cumujące i wpadł do rzeki. Kierujący pojazdem w ostatniej chwili opuścił pojazd.

Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowane OSP Pięczkowo z Łodzią i OSP Witowo które zabezpieczyły miejsce zdarzenia. Na miejsce dotarło również JRG z Łodzią ze Środy Wlkp.- dowódca podjął decyzje o konieczności wezwania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG 1 Poznań oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego JRG 7 Poznań. Dyżurny SKKP zadysponował również Dyżurnego w dyspozycji komendanta oraz Dowódcę JRG Środa Wlkp.
Podczas działań nurkowie podczepili liny holownicze do ramy przyczepy, a następnie przy pomocy Specjalistycznego Samochodu Ciężkiego Ratownictwa technicznego typu MEGA-CITY przystąpiono do wydobycia zestawu z koryta rzeki. Działania zakończyły się pomyślnie, bez żadnych komplikacji.
Na miejsce działań przybył również Komendant Powiatowy PSP w Środzie Wlkp.

Opracowanie i zdjęcia: mł. asp. Marcin Waśkowiak