20180831 144921W ostatni weekend wakacji na terenie powiatu średzkiego doszło do dwóch bardzo groźnych wypadków drogowych z udziałem samochodów ciężarowych.

Pierwszy z nich miał miejsce w piątkowe popołudnie na drodze krajowej nr 11 w miejscowości Pętkowo, gdzie doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym przewożącym żwir. Kierująca samochodem osobowym w skutek wypadku doznała poważnych obrażeń ciała i do wykonania dostępu w celu udzielenia pomocy potrzebne były narzędzia hydrauliczne. Dalsze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów oraz neutralizacji wycieku paliwa z samochodu ciężarowego. Osoby uczestniczące w wypadku zostały przetransportowane przez lotnicze pogotowie ratunkowe oraz zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Czynności wyjaśniające okoliczności wypadku badała średzka policja. Na miejscu akcji wspólnie działali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Środzie Wielkopolskiej oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodowie.

Kolejny wypadek to miejscowość Świętomierz w gminie Nowe Miasto nad Wartą na drodze wojewódzkiej nr 436. Do dyżurnego stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej informacja o zdarzeniu dotarła około godziny 21.19. Na miejsce akcji natychmiast zadysponowano strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Środzie Wielkopolskiej oraz druhów z OSP w Książu Wielkopolskim, Klęce i Nowym Mieście nad Wartą. Również podczas tej akcji strażacy musieli używać specjalistycznych narzędzi hydraulicznych aby dotrzeć do osoby poszkodowanej – kierującego samochodem osobowym, który następnie został przekazany przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego. Kierowca samochodu ciężarowego nie wymagał udzielenia pomocy medycznej. Przyczynę wypadku badali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej.

Opracowanie: kpt. Daniel Pawłowski, zdjęcia: kpt. Daniel Pawłowski, asp. sztab. Jarosław Kalak, asp. Ryszard Frach