114 czerwca 2017r. o godzinie 14:15 wpłynęła informacja do SKKP w Środzie Wielkopolskiej o uszkodzeniu nadziemnego fragmentu instalacji sieci gazowej w miejscowości Chocicza gmina Nowe Miasto nad Wartą, w wyniku czego ulatnia się gaz.

Dyżurny stanowiska kierowania niezwłocznie zadysponował na miejsce zdarzenia 4 zastępy JOP oraz powiadomił pozostałe służby. Po przybyciu na miejsce zdarzenia SP potwierdzono, że w wyniku prowadzonych prac porządkowych doszło do uszkodzenia rury gazociągu i nastąpił wyciek gazu. W pierwszej fazie działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez zamknięcie przyległych dróg oraz wyznaczeniu strefy, a następnie postawieniu zasłony wodnej w celu ograniczeniu skutków wycieku. Po przybyciu pogotowia gazowego przystąpiono do prac ziemnych w celu wykonania dostępu do fragmentu rury i odcięciu dopływu gazu przy pomocy zaciskaczy. W dalszej części zabezpieczano prace spawalnicze na gazociągu.
W działaniach udział brali strażacy z JRG Środa Wielkopolska, OSP Klęka i OSP Nowe Miasto, policja i pogotowie gazowe.
Na miejsce zdarzenia przybyli Wójt Gminy Nowe Miasto nad Wartą, Komendant Powiatowy PSP w Środzie Wielkopolskiej, oficer w dyspozycji Komendanta Powiatowego PSP.

Opracowanie: sekc. Leszek Kuderski, zdjęcia: asp. sztab. Zbigniew Filipiak